За нов папа е избран кардинал Робърт Франсис Превост. Той е избрал името Лъв Четиринадесети, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол "Ватикан Нюз"

Превост, на 69 години, е първият американец, избран за папа.

Името му бе обявено от протодякона на конклава - френския кардинал Доминик Мамберти. Той излезе на балкона на базиликата "Свети Петър" във Ватикана и обяви пред събралото се на едноименния площад множество, че е избран нов папа с думите "Habemus Papam" ("Имаме папа" на латински).

Новият понтифик бе избран сравнително бързо - на четвъртото гласуване.

По-рано, точно в 18:07 ч. (19:07 ч. българско време) от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим - знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад "Свети Петър".

Новият папа Лъв Четиринадесети излезе на балкона около 70 минути по-късно.

"Мир на всички вас", бяха първите думи на новия папа към събралите се вярващи.

"Скъпи братя и сестри, това е първият поздрав на възкръсналия Христос. Бих искал да отправя поздрав за мир, който да достигне до вашите семейства, до всички вас, където и да сте. Нека бъде мир с вас.“

Той отдаде почит на своя предшественик, папа Франциск, като каза, че иска да отправи собствената си благословия към хората, както направи папа Франциск при последното си появяване на площад "Свети Петър" на Великден, ден преди да почине.
Новият папа Лъв Четиринадесети отправи "призив за мир" за "всички народи", предаде Франс прес.

В първата си реч като предстоятел на Римокатолическата църква той се обяви за "построяване на мостове" чрез диалог. "Да вървим напред, без страх, единни, ръка за ръка с Бог и помежду ни", призова Лъв Четиринадесети.

Лъв Четиринадесети произнесе по-голямата част от речта си на италиански с американски акцент. Той произнесе няколко думи и на испански език, като напомняне за двете десетилетия, които е прекарал в Перу - страна, чието гражданство също има, отбелязва АФП.

За пръв път в историята на Римокатолическата царква тя е оглавена от американец. Новият папа е сравнително млад - на 69 г., роден е в Чикаго в щата Илинойс, в САЩ. Префект на Дикастерията за епископите. Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна.

Папа Франциск почина на Велики понеделник на 88-годишна възраст след 12 години начело на Църквата.

Кой е Робърт Франсис Превост, избран за папа Лъв Четиринадесети

Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, в щата Илинойс. Баща му Луис Мариус Превост е служил в американските военноморски сили и е ветеран от Втората световна война, а след това е бил училищен директор. Той е бил от френски и италиански произход. Майка му Милдред Мартинес е била библиотекарка от испанско потекло. Превост има двама братя.

Във Ватикана Превост беше префект на Дикастерията за епископите и ръководител на Папската комисия за Латинска Америка, като на тези постове беше назначен от папа Франциск.

Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна, белязана от поредица от политически кризи, се казва в биографична справка на сайта на Кардиналската колегия.

Превост учи средно образование в семинария на Августинския орден. Има бакалавърска степен по математика от университета на Виланова в щата Пенсилвания. После завършва магистратура в теологична академия в родния си град. След което има докторантура по канонично право от папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим.

Представител е на Августинския орден. Ръкоположен е за свещеник през 1982 г. След това потегля на първа мисия в Перу и прекарва няколко години там. После се връща в Чикаго на различни църковни позиции, след което отново отива в Перу през 1988 г-, където този път прекарва 10 години начело на августинска семинария в Трухильо. През 1999 г. се завръща отново в Чикаго и там заема различни висши позиции в местния клон на Августинския орден.

През 2014 г. отива за трети път в Перу, където папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо. Става епископ на Чиклайо през 2015 г. Там е и заместник-председател и член на постоянния съвет на Перуанската епископална конференция до 2023 г.

От 2020 до 2021 г. Превост е апостолически администратор на Калао в Перу. Папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията на епископите през януари 2023 г., което е влиятелна позиция при избора на епископите. През 2023 г. папа Франциск ръкополага Превост за кардинал. Тогава той оглавява и Папската комисия за Латинска Америка.

Превост е дискретен в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.

Превост има репутацията на умерен човек, който може да се превърне в мост между различните гледни точки и разногласията. След смъртта на папа Франциск Превост каза, че има много за вършене в Църквата, припомня Франс прес.

Превост говори свободно испански, португалски, италиански и френски. По време на мисиите в Перу, демонстрира особено внимание към съдбата на имигрантите, отбелязва АНСА. На позицията на префект на Дикастерията на епископите участва в номинирането на стотици прелати и в изграждането на едно поколение от духовници, които са следовници на папа Франциск или на така нареченото берголианско поколение, за което се казва, че е прогресивно.

Превост е против ръкополагането на жени за свещеници. Той е против джендър идеологията, правил е и изказвания срещу хомосексуалния начин на живот и срещу така наречените алтернативни семейства, съставени от еднополови родители и техните осиновени деца.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.