Президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение. Бих използвал случая да призова това да се случи, коментира още премиерът

В Народното събрание все още не е депозирано предложение на президента за национален референдум. Това каза пред журналисти премиерът Росен Желязков по повод обявеното от държавния глава в петък вечер за внасяне на предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото, предаде репортер на Novini.bg.
Видяхте каква е обществената реакция от петък насам. Поради това, че подобно предложение би нарушило Конституцията на Република България, би нарушило правото на Европейския съюз и би нарушило Закона за прякото участие на гражданите, с всички аргументи, които бяха изтъкнати, президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение. Бих използвал случая да призова това да се случи. Освен ако самото предложение няма за цел провеждането на референдум, което според мен не е и целта на президента. Целта е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции за излизане на конвергентен доклад през месец юни. Следващият доклад подлежи на разглеждане през декември, което означава, че 2026 г. България може и да не е в еврозоната. Това е от целите не само на президента, а и на част от обществото, подложено на сериозен хибриден натиск и на бизнес, който не желае да бъде осветлен, заяви Желязков.

Преди 20 години, на 11 май 2025 г. Народното събрание с над 230 народни представители ратифицира Закона за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз, където е предвидено България да е част от икономическия и паричен съюз. Този закон е ратифициран и той е част от българското законодателство, както и членството на България икономическия и паричен съюз, посочи министър-председателят.

20 г. България е с дерогация, което означава, че тя не е отговаряла на критериите за присъединяване. В момента, в който България отговаря на тези критерии, нейното присъединяване към еврозоната е по силата на договора и на неговата ратификация, а не по волята на Народното събрание или друг орган. Нашият закон за прякото участие на гражданите казва, че референдум може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор преди неговата ратификация. Т.е., ако е трябвало да има референдум,, той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 г., коментира Росен Желязков.

Такъв референдум, който не може да бъде част от компетенциите на Народното събрание, защото национален референдум се провежда по въпроси от компетенциите на Народното събрание, не може да ангажира Народното събрание да се произнесе по подобно искане. Аз призовавам Народното събрание да не допусне разглеждането на такова противоконституционно предложение, подчерта премиерът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.