4 млрд. лв. за ББР - бомба със закъснител
"Това е първият пакет, който отпада. С огромна доза сигурност - ще отпаднат още проекти". Това прогнозира пред БНР Петър Ганев - старши икономист в Института за пазарна икономика, относно Плана за възстановяване и устойчивост.
"Най-вероятно чисто административният и технически подход в администрацията е да има група проекти, които отпадат на секундата. Може би доста голяма група проекти, които са в сивата зона - ако не се задействат до няколко седмици и не се покаже готовност да се изпълнят в кратки срокове, те също ще отпаднат и най-вероятно са за по-голяма сума от това, което чухме. Ние чухме първия пакет за 1 млрд., който е с проекти, които със сигурност няма как да се случат. Вероятно има още по-голям пакет за по-голяма сума, може да е два пъти на тази сума, които са под много голям риск и нищо чудно в следващите месеци да чуем, че и други проекти ще бъдат официално извадени", посочи той.
Наистина много закъсняхме с изпълнението на ПВУ, каза със съжаление Ганев и обясни:
"Някои от реформите като че ли получават вече и по-малка политическа подкрепа, нежелание да бъдат приети, а и политиците като че ли показват, че вече е толкова голям българският бюджет, особено в новия му вид, който беше гласуван, и с по-големия дълг, който се поема, че някои средства могат да бъдат жертвани, ако са твърде нежелани реформите, които трябва да се гласуват", обясни той.
Според него всички проекти в ПВУ са важни. По думите му обаче може да се стигне до неизпълнение заради липса на адекватни действия от администрацията, както и заради политическата нестабилност, която е в основата на много бавното приемане на ПВУ.
Ако общини или други институции окажат по-голям натиск за един или друг проект, той няма да бъде върнат в Плана, но потенциално при по-голям натиск може да се поискат пари от бюджета за следващата или по-следващата година, подчерта икономистът в предаването "Преди всички".
Моделът, по който писахме ПВУ, беше по-скоро с нови идеи, изтъкна той и даде пример с други страни, които са успели да вкарат в плановете си идеи и политики, които те вече имат.
"Нашият подход беше - да напишем допълнителни неща. Написаха се допълнителни политики и инвестиции, които ако парите ги няма, просто няма да се случат".
Ако даден проект падне върху бюджета, той ще окаже допълнителен натиск, предупреди Петър Ганев.
Според него още по-голямо предизвикателство ще е бюджетът за 2026 г. Всички политики, които натовариха разходите през тази година, ще са в сила и следващата - натискът ще продължава да бъде голям, посочи той. По думите му затова в средносрочната рамка се говори за вдигане на осигуровки:
"Фискалната дупка се отваря и опасността да се вдигат осигуровки, за да връзваме бюджета на 3% или по-малко дефицит, ако няма насрещни мерки в разходната част, е много голяма. Това виждаме и във фискално-структурния план, който залага покачване на дълга до 2038 г. в добрия сценарий 45% от БВП, а в лошия - 55%. Проблемът с бюджета не е малък".
Икономистът коментира и намеренията на правителството да налее в ББР 4 млрд. лв., други 2,5 млрд. в Енергийния холдинг, както и за други държавни дружества. За него това е бомба със закъснител:
"Това е начин да се избегне твърде прекомерното вдигане на дефицита, като през капиталова инжекция към държавни дружества се осигурят средства за инвестиции в най-различни сфери. Средства за инвестиции на ръчно управление през държавната банка, които всички ние ще трябва да връщаме, защото това ще е публичен дълг - бомба със закъснител. Ще отнеме време да видим тези средства за какво ще се насочат, дали ще бъдат управлявани правилно, дали ще бъдат върнати и до кой ще стигнат".
По думите му прозрачността за обществото е доста по-малка, когато тези средства не са от бюджета.
Според Петър Ганев темата за държавните магазини в пощите до голяма степен е димка:
"Темата за държавните магазини отне по-голяма енергия и повече обсъждане отколкото 4-те милиарда в ББР. Може да се стигне до отварянето на няколко магазина, колкото политиците да се снимат и да кажат, че са ги отворили, но това няма да има никакъв ефект на този пазар, който е огромен. Не можеш да промениш този пазар с няколко малки магазина, които продават изключително ограничен кръг от стоки".