"Потенциални размествания в подреждането на партиите не виждам. Не се вижда и смислена алтернатива". До приемането на страната ни във валутния съюз обаче управлението ще оцелее, смята социологът

"И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори. Ще се търсят нови развръзки и нови мнозинства".

Такава прогноза направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев.

Европейската комисия насрочи дата за публикуване на извънредния конвергентен доклад относно готовността на България за приемане на еврото. Той ще бъде представен на 4 юни.

Възможността правителството на падне преди тази дати ми се струва минимална, коментира Стойчев.

"Приемането на България в еврозоната е чисто политическо решение. Никакви критерии не покриваме, но такова е желанието на Европа". 

Вкарването на страната ни в еврозоната в този момент Стойчев определи като "търсене на политическа индулгенция и хвърляне на прах в очите на хората".

"Индулгенцията за тази върхушка, която управлява сега, е в Брюксел. Обидно е това, че България се свежда до някаква коленичила, молеща се и хленчеща държава. Ние сме пълноправни членове и нямаме началници. Призвани сме да допринасяме за ЕС с нашето мнение, с нашата специфика". 

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. От ДПС-ДПС също обявиха, че ще подкрепят вота. Но техните 19 гласа не стигат. От ПП-ДБ няма да участват в гласуването.

От самото начало е ясно как се формира това мнозинство, смята социологът. 

"Участието на господин Пеевски и подкрепата му е отчетлива. Разликата, която ще видим, е, че тя вече ще бъде пряка. Сега управлението ще се държи изцяло на гласовете на господин Пеевски, а също така и на гласовете на ИТН". 

Социологът  коментира и каква е ползата за Делян Пеевски да подкрепя управлението, но неговата партия да не участва пряко в него.

"Значи участва непряко. След като има интерес да подкрепя това правителство, явно участва". 

Кънчо Стойчев смята, че най-големият губещ, когато се стигне до избори, отново ще бъдат гражданите.

"Потенциални размествания в подреждането на партиите не виждам. Не се вижда и смислена алтернатива в страната. 

Няма проект, обявен от президента. Има множество очаквания в обществото, че при нови избори президентът ще напусне своя пост и ще участва в парламентарната борба. Това може да се случи, но може и да не се случи. Той на няколко пъти пропусна благоприятни моменти да го направи.

"Величие", "Възраждане" и МЕЧ са протестни партии. Те нито имат дълбочината, нито имат достатъчна тежест в обществото. 

Партията на Ахмед Доган в момента е в много тежко състояние. Там има и лидерска криза, има и криза на електората. Заставайки на опозиционни позиции и имайки предвид общите настроения в българското общество, по-скоро този отказ от участие във властта ще им се отрази добре.

Никой нямаше да им позволи пряко участие във властта. Това беше ясно от самото начало. Ако са се договаряли нещо, става ясно, че то не е изпълнено. В този смисъл са загубили няколко месеца". 

Вотът на недовирие е част от демократичната игра, напомни Стойчев в предаването "12+3". 

"Това е легитимна процедура, но няма еднозначен отговор доколко смислена е в момента". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.