"Големият въпрос е дали Борисов може да преглътне Пеевски, след като вече е преглътнал Доган". Някой четвърти - извън МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" може да обедини този вот, смята политологът
За момента изглежда по-рационално да продължи управлението - с официалното попълване на формацията на Делян Пеевски, която ще добави черно на бяло подкрепата на 29 народни представители. Всичко ще бъде в ръцете на Пеевски.
Това заяви пред БНР политологът доц. Петър Чолаков.
Големият въпрос е дали Борисов може да преглътне Пеевски, след като вече е преглътнал Доган, подчерта той и прогнозира, че "след като са казали А, най-вероятно ще кажат и Б".
"Моделът "ДПС" сам се раздели наполовина, но продължава да бъде държавотворен елемент. От гледна точка на протестите преди няколко години никой не е очаквал подобно печално развитие. ДПС е много особена политическа сила. Там демократичното начало е много слабо. Това, което може да попречи на Пеевски да заграби цялата баница, всичко да налапа, е проблемът със симпатизантите, които не го харесват. Има разделение на самите избиратели на ДПС", каза политологът, но изрази и съмнения дали това има значение при "корпоративния модел на правене на политика, в който всичко се определя от местните велможи".
Доган изглежда все по-разколебан. Това е лебедовата му песен. Най-голямото унижение беше, когато Пеевски му взе партията, посочи още доц. Чолаков.
Нито една тема не е монопол на една или друга формация, отбеляза той във връзка с вота на недоверие заради корупцията, но обясни, че тъй като стратегическият приоритет е членството в еврозоната, дори есента да се отвори прозорец за нов такъв вот на недоверие, не е ясно дали ПП-ДБ ще го инициират.
Терминът "евроатлантически" изгуби смисъл, а правителството дава противоречиви сигнали, коментира политологът в предаването "Преди всички".
Да не се окаже, че Пеевски внезапно е помилван, допуска още доц. Чолаков за санкциите по "Магнитски", след като за приближен на унгарския премиер Виктор Орбан те са били снети.
Проевропейската опозиция няма как да се събере с "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, които се опитват да подгряват водата. Това, че действат съвместно, ще прави добро впечатление на техните избиратели, гласи анализът на Петър Чолаков.
"Ако се търси лидер на този тип вот, може би някой четвърти ще влезе в играта, който ще обедини този вот."