"Демократична България" осъди изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заговори в реториката на "Възраждане" и санкционираният за корупция депутат Делян Пеевски срещу журналистите и свободата на словото.
Вчера (06.02) Борисов заяви, че журналистите взимали "по-хубави заплати от на депутати и на министри", както и че грантовете за медиите трябва да спрат. Тази седмица парламентът отхвърли предложението на Пеевски и партията му "ДПС-Ново начало" да се състави временна комисия, която да установи фактите и обстоятелствата относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос на територията на България. За пореден път не мина и законопроект за регистрация на чуждестранните агенти, внесен от Костадин Костадинов и Цончо Ганев от "Възраждане".
"Вчера Борисов поведе недопустима война срещу медийната свобода, заедно с "Възраждане" и "Ново начало". Недопустимо е лидерът на управляващата партия да коментира възнаграждения на журналисти и да поставя под въпрос възможността за осъществяване на медийния плурализъм. Това е първа крачка срещу свободата на всички граждани. В споразумението на управляващото мнозинство свободата на медиите и на изразяване е една от ценностите. Тази вчерашна изява на Борисов поставя под въпрос колко искрени са били управляващите към гражданите. Такива изказвания са абсолютно недопустими в едно демократично общество", заяви Надежда Йорданова от "Демократична България" в кулоарите на парламента.
Божидар Божанов призова лидера на първата политическа сила да не се занимава със заплатите на журналистите, а да обърне внимание на реформите в публичния сектор. Той припомни, че вчера ДБ внесоха в деловодството на Народното събрание изменение в кодекса за социалното осигуряване, така че държавните служители да започнат да плащат своите осигуровки поетапно в рамките на 6 години, за да се намалят разходите за бюджета.
Мартин Димитров коментира предложението на Делян Пеевски и "БСП-Обединена левица" да има таван на цените в магазините. Той определи мярката като "крайна лява идея, която не е сработила никъде" и води до сива икономика.
"Да, имаме проблем с цените, но там, където са ниски цените има конкуренция и работеща икономика. Но те се опитват да скрият своя провал, защото избраха регулаторите КЗК и Комисия защита на потребителите и те са много слаби, от там идва проблемът. Надценка и контрол е едно и също нещо. Освен работещи регулатори ни трябва стимулиране на малките производители - това са двете правилни политики", заяви Димитров.
"БСП-Обединена левица" внесе законопроект за поставяне на пределни надценки на определени хранителни продукти, като мярка срещу ценовия произвол на големите търговски вериги.