Европейската комисия наложи глоба на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ), неговото дъщерно дружество за доставка на газ „Булгаргаз“ и неговото дъщерно дружество за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ („групата БЕХ“) в размер на 77 068 000 евро за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС.
Комисар Маргрете Вестегер, която отговаря за политиката в областта на конкуренцията, заяви: „Потребителите във всички държави членки трябва да могат да се възползват от предимствата на един интегриран и конкурентен единен европейски енергиен пазар. Години наред българските потребители на природен газ са били лишени от възможност за избор на доставчици, тъй като групата БЕХ е отказвала да предостави достъп до своята газова инфраструктура на други доставчици на газ на едро. С днешното решение ще насърчим развитието на отворен и конкурентен енергиен пазар в полза на потребителите в България, в съответствие с целите на Енергийния съюз.“
БЕХ е традиционният държавен енергиен оператор в България, който е вертикално интегрирано дружество. Неговото дъщерно дружество „Булгартрансгаз“ контролира газовата инфраструктура в България. Друго негово дъщерно дружество — „Булгаргаз“, извършва доставки на газ за потребителите в България.
В решението, взето днес, се констатира, че групата БЕХ има господстващо положение както на пазарите за газова инфраструктура, така и на пазарите за доставка на газ в България.
В него се заключава също, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са злоупотребили с господстващото си положение, като са възпрепятствали навлизането на пазарите за доставка на газ в България чрез неправомерно ограничаване на достъпа до притежаваната и експлоатираната от тях инфраструктура. БЕХ е използвало господстващото положение на едно от дъщерните си дружества — „Булгартрансгаз“, за да защити почти монополното положение на другото си дъщерно дружество, „Булгаргаз“, по отношение на доставките на газ. Освен това „Булгаргаз“ се е презапасявало с капацитет по единствения газопровод за внос, транспортиращ газ през Румъния за България, за да не може той да бъде използван от потенциални конкуренти.
В периода между 2010 и 2015 г. групата БЕХ е блокирала достъпа до следната газова инфраструктура:
Без да имат достъп до тази основна инфраструктура, за потенциалните конкуренти е било невъзможно да навлязат на българския пазар за доставки на газ на едро в България. Това е попречило на развитието на конкуренция и е осигурило почти монополно положение на Булгаргаз.
Комисията заключи, че това поведение от страна на групата БЕХ е в нарушение на член 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), който забранява злоупотребата с господстващо положение на пазара. Ето защо Комисията реши да наложи глоба на дружеството.
Днешното решение е още един пример за това как прилагането на правилата на ЕС за конкуренцията допълва законодателните действия за осигуряване на отворени и конкурентни пазари на газ в ЕС, в съответствие с целите на Енергийния съюз. По-специално Комисията има за цел да подобри конкуренцията и равнището на сигурност на доставките на газ на пазарите в Югоизточна Европа, включително в България.
Премахването на пречките пред навлизането на конкуренти ще позволи на българския пазар на газ на едро да функционира по-ефективно, с повече купувачи и продавачи, и ще осигури на българските потребители по-добри цени и възможност за избор на доставчици на газ. Това ще бъде допълнително улеснено от неотдавнашното откриване на междусистемната връзка за транспортиране на газ между България и Гърция [1], за която Комисията одобри на 8 ноември 2018 г. публична помощ [2], както и от проекта за енергийно сътрудничество между България, Румъния, Унгария и Австрия (БРУА) [3], който ще даде възможност на българските търговци на едро да разнообразят своите източници на доставки.
Последици от решението
Комисията наложи на БЕХ, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ глоба в размер на 77 068 000 евро, като те са солидарно отговорни за плащането ѝ.
Глобата беше определена въз основа на Насоките на Комисията от 2006 г. за определяне на глобите [4] (вж. съобщение за медиите IP/06/857 [5] и информационна бележка MEMO/06/256 [6]). При определянето на размера на глобата Комисията взе под внимание съответните продажби на дружеството в България, тежестта на нарушението и неговата продължителност.
Links
[1] https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/pci_factsheet_igb_2017.pdf
[2] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-6342_bg.htm
[3] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-2982_bg.htm
[4] http://ec.europa.eu/competition/antitrust/legislation/fines.html
[5] http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/06/857&format=HTML&aged=1&language=EN&guiLanguage=en
[6] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-06-256_en.htm?locale=fr
[7] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B1%D0%B5%D1%85
[8] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0
[9] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B5%D0%BA
[10] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5%C2%A0%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D1%80