Решението на първите две парламентарни коалиции не противоречи на Конституцията. Това с ротацията може да е повод да се въведе нов въпрос в конспекта по Конституционно право - в рамките на шегата.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria Орлин Колев, преподавател по Конституционно право.
Парламентарното управление в България е от рационализиран тип и такова управление е в духа на Конституцията. Публичната власт така е конструирана, че да помага на правителството. Но ротационно правителство по смисъла на Конституцията липсва - няма такъв юридически термин. След подаването на оставка започва конституционната рулетка отначало - с връчване на съответните проучвателни мандати от страна на президента.
В Конституцията е уредено, че министър-председателят може да подаде оставка, но повлича цялото правителство. Оттам насетне започва конституирането на новото правителство.
Неизпълнението на поетия ангажимент за оставка няма да доведе до юридическа отговорност, а само на политическа. Тогава единият от коалиционните партньори просто ще спре да подкрепя другия. Това е предвестник на вот на недоверие и нови избори.
Съгласието между водещите коалиции води до съвместна отговорност - и двете коалиции ще бъдат отговорни за бъдещите действия.
Links
[1] https://mysql.liberta.bg/tags/orlin-kolev
[2] https://mysql.liberta.bg/tags/rotaciya
[3] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
[4] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%8F