Ако Борисов реши ГЕРБ да дадат истинска битка на генерала, ще трябва по три пъти на ден лично да агитира за Герджиков. Ако просто е решил да отбие номера с подкрепата към независим и да не вдигат много врява, това облекчава Радев. По-скоро обаче е първото и предстои класическа предизборна кампания с два коня, откъснали се далеч пред основната група. Но и все още доста далеч един от друг.
Кандидатурата на Лозан Панов е най-партийната извън вече заявените кандидатури на лидерите на някои националистически формации, без формално да е издигната от партия. Тя реално ще покаже какво е най-твърдото ядро от избиратели, на което може да разчита "Демократична България". Там нуждата от съдебна реформа се представя за фундаментална в пост-Борисов ерата, а нейно знаме безспорно е Лозан Панов. И този вот можеше да послужи за добра "социология" на ДБ, ако изборите за парламент не бяха същия ден.
Кандидатурата на Панов трудно би навредила на резултата на Радев и в същото време беше задължителна за партия с претенции, отстояваща упорито водещата роля на съдебната реформа, и която е време да се раздели с имиджа си на "бутикова". В противен случай посоката ѝ е към прежната ѝ битност на обитаваща граничното пространство около 4-процентовата бариера.
Явяването на Панов по-скоро би се явило в ущърб на проф. Анастас Герджиков, но доста периферно и косвено, и ще доведе единствено до втръсналата констатация, че това, което имаме като десница, ще продължи да си живее в свой двуполюсен модел на "автентични" и "самозванци" пред любезно-безразличния поглед на ЕНП.
Какво ще направят гласувалите за Лозан Панов, ако той не стигне до балотаж? Най-вероятно нищо съществено. Към Радев и Герджиков ще поемат еднакво малко техни гласове, а повечето привърженици на съдията няма да си направят труда да идат още веднъж до избирателната секция - още повече, че парламентарният вот ще се е състоял преди седмица.
Да се говори за някаква монолитност в лявото пространство също е невъзможно. Ясно е, че периодът е на любопитна за някои, но напълно безсмислена като обществена полза фрагментация на политическите сили.
Фолкпевиците не записват нова песен, а имат "нов проект". Така и пишман политиците ни с несериозното за парламентаризма "няма ляво, няма дясно" - юруш на "центриските" проекти. Подобен "лозунг" може да се развее от някоя малка местна коалиция за кметски избори в още по-малко населено място. Иначе просто е нелепо...
Links
[1] https://mysql.liberta.bg/tags/%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B2
[2] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2
[3] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%81-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2
[4] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82
[5] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8