liberta.bg
Published on liberta.bg (https://mysql.liberta.bg)

Каталог > Бивш министър осъди прокуратурата за 50 000 лв

Съдът присъди обезщетение на Асена Сербезова заради водено срещу нея дело покрай пандемията

Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева заради воденото срещу нея дело за всяване на тревога по време на пандемията от коронавирус, съобщава "Лекс".

В началото на пандемията имаше масово презапасяване с лекарства и през април 2020 г. Сербезова, която тогава оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, предупреди в серия интервюта, че това може да доведе до проблеми със снабдяването. Предупреждението ѝ обаче доведе единствено до обвинение срещу нея по текст от Наказателния кодекс, който предвижда до 2 години затвор за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.

Делото беше внесено в съда с предложение Сербезова да бъде освободена от наказателна отговорност, но година по-късно тя беше окончателно оправдана, като съдът посочи, че с поведението си Сербезова не само не е всяла паника, а е била полезна на обществото.

През 2022 г. проф. Сербезова заведе иск срещу прокуратурата за 70 000 лв, а в края на миналата година Софийският градски съд (СГС) ѝ присъди обезщетение от 30 000 лв. Както тя, така и прокуратурата обжалваха решението, като държавното обвинение настояваше за обезщетение от само 5000 лв.

Преди дни обаче Софийският апелативен съд (САС) реши, че нанесените неимуществени вреди на Сербезова са много по-големи и осъди прокуратурата да ѝ плати 50 000 лв.

Според съдебния състав, градският съд не е отчел тежестта на едно незаконно обвинение, когато то е срещу човек, който се занимава с лекарствена политика. Преди да стане председател на Българския фармацевтичен съюз, Асена Сербезова е била директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, а по същото време е била и координатор за България на Световната здравна организация. През 2021 г. тя беше и здравен министър в правителството на Кирил Петков.

„Първоинстанционният съд не е отчел, че по общо правило незаконното обвинение на лице, упражняващо професия като ищцовата в извършване на престъпление има по-силно негативно отражение върху неимуществената му сфера, в този смисъл търпените от ищцата негативни последици от това незаконно обвинение не са обичайни“, се казва в решението на апелативния съд.

В него е акцентирано и на публикуваното от прокуратурата съобщение за повдигнатото обвинение, в което се казва, че Сербезова е обвинена в престъпление с висока обществена опасност, като тя твърди, че в него се внушавало, че деянието е доказано, а накрая делото в съда дори беше за административно нарушение.

По този повод тя твърди, че действията на прокуратурата са накърнили професионалното и личното ѝ достойнство и нейния авторитет „излагайки я пред широката общественост, включително и чрез светкавичното публикуване на позорящия факт за повдигнатото обвинение в престъпление с висока степен на обществена опасност“. Освен това, всичко това ѝ се е случило непосредствено преди сватбата ѝ, което наложило допълнителни усилия от нейна страна и психическо напрягане, за да не позволи случващото да я помрачи. Заради обвинението спряла да пише и научни публикации.

По делото е било прието заключение на съдебно-психиатрична експертиза, според което внезапната поредица от съдебни процедури и обвинения са довели Сербезова до фрустрация, депресия, безсъние, отчуждаване от обществото и близките, чувството на омерзеност и срив в имунитета. Показания е дал и съпругът ѝ, който свидетелства, че по това време тя нямала желание за нищо, била смачкана, прекъснала общуване с част от приятелите, родителите ѝ разбрали от медиите за повдигнатото обвинение, а баща ѝ получил микроинсулт.

Апелативният съд пише в решението си, че наказателното дело срещу Сербезова е преобразувано в административно едва след намеса на съда, а преди това прокуратурата действително е съобщила, че става дума за престъпление с висока обществена опасност и ѝ наложила гаранция от 20 000 лв, от която Сербезова изпаднала в ужас.

„През този период беше впрегната цялата държавна машина и нямаше проверка, която да не беше спусната, за да я проверят – АДФИ, КПКОНПИ, НАП и др.“, казва съпругът и, като посочва, че тя е била проверявана и на лично основание, и като председател на Българския фармацевтичен съюз.

Съдът отчита и извършената на Сербезова принудителна полицейска регистрация, при която била третирана като престъпник. За това САС приема, че обезщетението от 30 000 лв, присъдено от първата инстанция, не е справедливо и осъжда прокуратурата да ѝ плати 50 000 лв.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

Тагове: министър [1], бивш [2], Асена Сербезова [3], съд [4], осъди [5], обезщетение [6], прокуратура [7], пандемия [8]

Liberta.bg

Стоян Тончев

Таня Анастасова

Светла Асенова

Полезни връзки
  • За реклама
  • Контакти
  • Подкрепете свободата на словото
  • Изработка на сайт от Artwebdesign.bg.

    Source URL:https://mysql.liberta.bg/bivsh-ministr-osdi-prokuraturata-za-50-000-lv

    Links
    [1] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80 [2] https://mysql.liberta.bg/tags/bivsh [3] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0 [4] https://mysql.liberta.bg/tags/%D1%81%D1%8A%D0%B4 [5] https://mysql.liberta.bg/tags/osdi [6] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 [7] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0 [8] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F