По време на срещата се постави началото на този колективен мултидисциплинарен консултативен орган, предназначен активно да подпомага администрацията и да участва в процеса на адаптация и смекчаване на рисковете и предизвикателствата, свързани с изменението на климата в Община Бургас.
Още на първото заседание бяха представени структурата, функциите и организацията за работа на звеното, а към момента 35 представители на организации и индивидуални експерти вече са заявили желание за активно участие.
Събитието събра експерти от различни сфери, ангажирани с устойчивото градско планиране. Основният фокус беше върху повишаването на качеството на живот, капацитета на местната общност и устойчивостта на градската инфраструктура и природна среда към климатичните предизвикателства .
Сред акцентите в дневния ред бяха два водещи проекта на Община Бургас, финансирани по Програма „Хоризонт Европа“: Regions4Climate – проект, в основата на който стои разработване и внедряване на природосъобразни решения и иновации за повишаване на климатичната устойчивост на градската екосистема и проект Re-Value – проект за преоценка на климатичната неутралност и качеството на градската среда в европейските крайбрежни градове.
Аудиторията бе запозната с две ключови проектантски концепции за прилагане на природосъобразни решения в ж.к. “Зорница” и крайбрежната зона на квартал Сарафово, които ще спомогнат за адаптацията на Бургас към климатичните промени и създаване на по-здравословна и по-висококачествена градска среда.
Получената обратна връзка от участниците ще спомогне за надграждане на концепциите и структурирането на бъдещите дейности и приоритети на звеното.
Links
[1] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81
[2] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0
[3] https://mysql.liberta.bg/tags/mestno
[4] https://mysql.liberta.bg/tags/zveno
[5] https://mysql.liberta.bg/tags/klimatichna
[6] https://mysql.liberta.bg/tags/ustoychivost
[7] https://mysql.liberta.bg/tags/%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5